František Machara

        Music & Pictures & Stories


František Machara

kytary, zpěv


Břetislav Půda

bicí, kytara, zpěv


Pavel Machara

baskytara, zpěv

Machara - Půda - Machara

Blues rockové trio. Formaci založili v sedmdesátých letech minulého století dvojčata František a Pavel Macharovi a Břetislav Půda v obci Střílky. Skupina se věnovala převážně vlastní tvorbě ačkoliv navzdory svému nástrojovému obsazení si zpočátku brousila a lámala zuby na kapelách stylu Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath, Led Zeppelin, Omega atd. Jak bylo v té době zvykem, nebylo možné zpívat jinak než česky, tvořila si kapela svoje vlastní texty na převzaté písně. Postupně se ale čím dál více formace věnovala své vlastní tvorbě, žánrově téměř nezařaditelné do žádné škatulky co se týče tehdejší hudby. Členové skupiny se zajímají o současné hudební dění a poslouchají celé spektrum tehdejších žánrů. Snad nejblíže k porovnání byla hudba skupin jako Emerson, Lake and Palmer, Cream, Canned Heat, Procol Harum, Moody Blues, Doors a pod. V zemi české pak Blue Effect nebo The Progress Organization z období LP Barnodaj. Tak jako si The Progress Organization upravovala některé skladby, tak i M.P.M si upravili pár převzatých věcí, viz třeba Lucky Man od již zmíněných E.L.P.

Založení formace se datuje na jaro roku 1975. Původně hrál Břeťa kytaru a na postu bubeníka byl kamarád Josef Opravil, který jezdil do Zástřizel k dědovi. Nebyl ale ještě plnoletý a občas také nepřijel na zkoušku. Dalším bubeníkem, který to s kapelou zkoušel byl Jarek Sedlář ze Střílek. Nakonec ale kapela zůstala jako trio a Jarek Sedlář převzal funkci zvukaře a stal se tak čtvrtým členem kapely. Během let 1975 až 1976 odehrála skupina několik úspěšných produkcí. Hrála převážně na tanečních akcích s repertoárem svých i převzatých skladeb. Na podzim 1976 odchází Břetislav na vojnu. Zbylí členové nejprve hledají náhradu na post bubeníka, ale po pár pokusech a zkouškách se nakonec rozhodnou počkat a obnovit činnost kapely v původní sestavě. Jedním z důvodů je fakt že baskytarista Pavel odchází po dokončení střední školy také na vojnu - v říjnu 1977. Na podzim roku 1978 se vrací Břetislav z vojny a pokračuje spolupráce s Františkem. Připravují nový repertoár pro comeback formace po návratu baskytaristy Pavla z vojny. Mezitím se František a Břetislav na čas usadí v zavedené skupině Sekvence v Koryčanech. Po boku zkušených rockerů - Olin Berka, Jenda Šmehlík a Milan Jurák - objíždí blízké i daleké okolí a hrají na tanečních zábavách repertoár hardrockových skupin 70. let.

Po návratu Pavla z vojny v září 1979, odchází František a Břetislav ze skupiny Sekvence ( později Magion ), a v původním obsazení chystají comeback formace M.P.M. Všechny plány ale ukončí tragická dopravní nehoda dne 28. října 1979 kdy Pavel a Břetislav jedou s přáteli ze zábavy a v ranní mlze automobil dostane smyk a skončí nárazem do stromu u cesty. Pavel je na místě mrtev, Břetislav je zraněný ale přežije. František momentálně nemá sílu dále pokračovat v obnovení M.P.M. Břetislav se zotaví a časem začíná hrát ve známé a dobré skupině ROKS jako baskytarista.

František zakládá v roce 1981 s klávesistou Jiřím Pánkem v Roštíně skupinu PROROK

Copyright © František Machara